Urządzenia wykorzystywane w gastronomii powinny cechować się w pełni innymi parametrami, niż te, który wykorzystujemy do użytku domowego. Bardzo często chodzi tutaj głównie o większe rozmiary konkretnych urządzeniach. Zmywarka gastronomiczna nijak ma się do zmywarki, którą stosujemy w domu.

Głównie rozmiary tej zmywarki są znacznie większe, ażeby możliwe było umyć się jednocześnie nawet kilkudziesięciu kompletów zastawy stołowej.
Dodatkowo zmywarka taka ma też funkcję autoklawu, czyli daje możliwość na całkowite wyjałowienie zmywanie naczyń, a tym samym zagwarantowanie ich sterylności aseptyczność w przypadku usług gastronomicznych jest nadal kwestią dość problemową, dlatego że bardzo często, mimo iż posiadanie takiego urządzenia jest wymagane, niestety lokale gastronomiczne nie wywiązują się z tego wymagania i nie uruchamiają zmywania z wykorzystaniem autoklawu. Projekt gastronomii zakłada, że wszystkie użyte rozwiązania powinny być na tyle nowoczesne, aby możliwe było zagwarantowanie pełnego bezpieczeństwa i jednocześnie by jakość oferowanych usług była jak najwyższa. Projekt lokalu bez wątpienia nie jak ma się do obietnice adekwatnego poziomu BHP, lecz musimy pamiętać o tym, że w bardzo wielu przypadkach stosownie zaprojektowany lokal daje możliwość na umiejscowienie konkretnych rozwiązań w taki sposób, że użytkowanie z nich będzie na tyle proste, iż nikt nie będzie rezygnował z ich użycia. W odpowiednio utworzony miejscu wszystkie mechanizmy powinny sprawować się bez zarzutu i równocześnie gwarantować zyskanie stosownego efektu.

Źródło: sprzęt gastronomiczny.